Chleb pszenny z orzechami
Pierwszy wpis w nowym roku. A powiem Wam, że to już, jak sięgam pamięcią, 15 rok prowadzenia bloga. Nie ustaję w wymyślaniu kolejnych fajnych receptur chlebowych. Tak żebyście mogli z nich korzystać i cieszyć się smakiem coraz to nowego pieczywa. Robiłem kiedyś, bardzo dawno temu, chleb z orzechami laskowymi. Pamiętam, że wyszedł doskonale, bardzo mi smakował. Pomyślałem więc, że można zrobić znowu coś podobnego, ale akurat miałem orzechy włoskie zamiast laskowych. W sumie czemu nie, też mogą być. Te orzechy dodają chlebowi wyrazistości. Niby zwykłe pszenne pieczywo, ale z charakterem, ze smakiem, wyraziste takie. Jedynym minusem tego chleba jest to, że raczej nie da się go wyrabiać ręcznie. Warto użyć do jego wyrabiania robota kuchennego.
PRZEPIS NA CHLEB PSZENNY Z ORZECHAMI
Chleb pszenny z orzechami – składniki:
500 g mąki pszennej jasnej (typ około 650)400 ml wody
2 łyżeczki soli
7 g (ok. 2 łyżeczki) drożdży instant lub 20-25 g świeżych drożdży
60 g orzechów włoskich (ważone już bez łupinek)
Chleb pszenny z orzechami – wykonanie:
Mąkę wsypujemy do misy robota kuchennego, dodajemy wodę, sól i drożdże i wyrabiamy ciasto przez około 15 minut. Ciasto będzie dość lepkie więc warto użyć końcówki do ucierania, a nie takiej typowo do wyrabiania chleba. Pod koniec wyrabiania (jakieś 2-3 minuty przed końcem) dodajemy posiekane orzechy włoskie.Misę z wyrobionym ciastem przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na jakąś godzinę. Po tym czasie przekładamy ciasto do foremki (ok. 26x11 cm) wygładzamy mokrą dłonią wierzch i posypujemy mąką. Przykrywamy ściereczką u zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Może to potrwać różnie, w zależności od warunków atmosferycznych. Chodzi o to żeby ciasto wyrosło do samych brzegów formy. Czasami zajmie to godzinę, czasami kilka godzin. Ja czasami po prostu wstawiam taką foremkę do piekarnika i włączam grzanie na 40 stopni. Wtedy chleb wyrasta w godzinę.
Gdy chleb wyrośnie do brzegów formy, to nagrzewamy piekarnik do 200 stopni (grzałki góra-dół) i pieczemy chleb przez 40 minut. Upieczony wyjmujemy z foremki, odklejamy papier do pieczenia (bo pewnie się trochę przyklei do chleba) i zostawiamy na kratce kuchennej do wystudzenia.
Smacznego!
Polecam również nasz przepis na chleb pszenno-żytni na miodzie.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".