Drożdżówki z jabłkami (z musem jabłkowym)
Jak byłem dzieckiem to zajadałem się takimi bułkami z budyniem na środku. Nie wewnątrz bułki, tylko taki okrąg budyniowy na samym środku bułki. Podejrzewam, że nadal są dostępne w sklepach spożywczych czy cukierniach, ale w sumie nie wiem, nie szukam, nie widziałem, w zasadzie rzadko bywam na działach cukierniczych. W każdym razie postanowiłem zrobić takie bułki, ale nie z budyniem, a z musem jabłkowym. Zresztą takie z budyniem robiłem wiele lat temu w ramach jakiegoś wspólnego wypiekania z innymi blogerami kulinarnymi i pamiętam, że świetnie wyszły. I te jabłkowe też wyszły doskonale, śmiało mogę je Wam polecić.
PRZEPIS NA DROŻDŻÓWKI Z JABŁKAMI (Z MUSEM JABŁKOWYM)
Drożdżówki z jabłkami – składniki:
Na mus jabłkowy:ok. 600 g jabłek (im kwaśniejsze tym lepiej)
60 ml wody
60 g miodu
pół cytryny
pół łyżeczki przyprawy do pierników
Na ciasto:
500 g mąki pszennej jasnej (u mnie typ 650)
220 ml mleka
70 g miodu
1 jajko (rozmiar M)
60 g masła (w temperaturze pokojowej)
7 g drożdży instant (lub około 20-25 g świeżych drożdży)
1 łyżeczka soli
Na lukier:
70 g cukru pudru
2 łyżki wody
Dodatkowo:
1 jajko do posmarowania wyrośniętych bułek
Drożdżówki z jabłkami – wykonanie:
Zaczniemy od musu. Jabłka kroimy na ćwiartki. Każdą ćwiartkę obieramy i wycinamy gniazda nasienne. Kroimy w niewielkie kawałki i przekładamy do garnka z grubym dnem. Dolewamy wodę i miód. Skórkę z połowy cytryny ścieramy delikatnie na tarce (delikatnie żeby nie zetrzeć tego białego pod skórką) i również dodajemy do reszty. Sok z połowy cytryny też wyciskamy do reszty składników. Dodajemy przyprawy i zaczynamy gotować. Najpierw na dużym ogniu żeby jabłka zaczęły bulgotać. Potem zmniejszamy moc palnika, przykrywamy garnek i dusimy co najmniej pół godziny, aż jabłka się zupełnie rozpadną. Mieszkamy co kilka minut. Częste mieszanie przyspieszy rozpadanie się jabłek. Gotowy mus zdejmujemy z palnika i zostawiamy do wystudzenia.Przechodzimy do ciasta. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Możemy wyrabiać rękami lub robotem kuchennym, potrwa to około 15 minut. Po tym czasie formujemy a ciasta kulę, wkładamy do miski, lekko oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrastania na co najmniej 1 godzinę.
Po tym czasie wyjmujemy ciasto na blat oprószony mąką, dzielimy na 9 równych części i z każdej części formujemy kulkę. Kulki spłaszczamy dłonią, układamy na blasze od piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia i w każdej z nich dnem szklanki robimy wgłębienie. W każde wgłębienie nakładamy dwie łyżeczki musu jabłkowego. Tak przygotowane bułki zostawiamy na jakieś 30 minut, niech odpoczną, lekko wyrosną.
Po tym czasie zaczynamy nagrzewać piekarnik do 200 stopni, grzałki góra-dół. W miseczce roztrzepujemy jajko i silikonowym pędzelkiem obficie smarujemy każdą bułkę. Gdy piekarnik się nagrzeje wkładamy blachę z bułkami i pieczemy 20 minut, do zrumienienia. Po upieczeniu wyjmujemy i zostawiamy do wystygnięcia na kratce kuchennej.
Gdy bułki przestygną, bierzemy się za lukier. Cukier puder przekładamy do miseczki, wlewamy wodę (dosłownie 2 łyżki, nie więcej) i ucieramy łyżką, aż uzyskamy gęstą, płynną konsystencję. Jeśli wody jest za mało to dolewamy odrobinę, łyżeczkę. Jeśli lukier wyszedł za rzadki, to dosypujemy łyżkę cukru pudru. Taki lukier szybko tężeje więc od razu zabieramy się do dekorowania ciasta.
Smacznego!
Polecam również nasz przepis na ciasto na jogurtach greckich.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".