Print Friendly and PDF

Chleb twarogowy (chleb pszenny z twarogiem)

Chleb twarogowy (chleb pszenny z twarogiem)

Kupiłem twaróg, bo był mi potrzebny do jakiejś potrawy. Tę potrawę zrobiłem, twarogu do niej zapomniałem dodać i tak mi został w lodówce. A twaróg u nas nie ma jakiegoś wielkiego wzięcia, raczej niezbyt często jemy i używamy do czegokolwiek. Więc tak leżał sobie. Ale takie rzeczy to zbyt długiej trwałości nie mają więc przyszła pora na zrobienie z niego czegokolwiek. No ale czego? Jak wspomniałem takie rzeczy nie mają u nas wzięcia. Wpadłem więc na pomysł, że chleb z niego zrobię, A co, nie mogę? Ja to ze wszystko chleb potrafię zrobić. Kiedyś to nawet z czerstwego chleba chleb zrobiłem. Serio. Miałem czerstwy bochenek, połamałem go, pokruszyłem, zblendowałem na pył, dodałem do świeżej mąki i upiekłem chleb. Więc z twarogu tym bardziej upiekę. Chleb wyszedł genialny. Twarogu jako takiego nie czuć w smaku, ale czuć, że jest w nim „coś”. Czuć taki jakiś odświeżający smak. A konsystencja chleba jest idealnie elastyczna. I te fajne delikatne dziurki. Powinniście spróbować.

Chleb twarogowy (chleb pszenny z twarogiem)

PRZEPIS NA CHLEB TWAROGOWY (CHLEB PSZENNY Z TWAROGIEM)

Chleb twarogowy (chleb pszenny z twarogiem) – składniki:

500 g mąki pszennej jasnej
250 g tłustego twarogu
300 ml wody
2 łyżeczki drożdży instant (ok. 7 gramów) lub 15-20 g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli

Chleb twarogowy (chleb pszenny z twarogiem) – wykonanie:

Tego chleba nie da się wyrabiać ręcznie. O ile efekt finalny jest fantastyczny, o tyle wyrabianie go to koszmar. Zatem wszystkie składniki przekładamy do misy robota kuchennego i wyrabiamy ciasto przez 15 minut. Po tym czasie ciasto w misie robota oprószamy mąką, misę przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na co najmniej na 1 godzinę.

Po tym czasie przekładamy ciasto do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wymiary keksówki około 26x11 cm. Oprószamy z wierzchu mąką i zostawiamy do wyrośnięcia. Ciasto musi wyrosnąć do samych brzegów formy. Czas wyrastania może się różnić w zależności od temperatury otoczenia. Może być godzina, mogą być i 3 godziny. W każdym razie musi wyrosnąć do brzegów formy. Można formę z ciastem wstawić do piekarnika i ustawić grzanie na ok. 40 stopni, to znacznie przyspieszy wyrastanie.

Gdy ciasto chlebowe wyrośnie, to nagrzewamy piekarnik do 200 stopni (grzałki góra-dół), wstawiamy foremkę na spód piekarnika (bezpośrednio na spód, bez blachy) i pieczemy przez 40 minut.

Upieczony chleb wyjmujemy z formy, ostrożnie (bo gorące!) odklejamy od chleba papier do pieczenia i zostawiamy chleb do wystudzenia na kratce kuchennej.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na chleb bez wyrabiania.

Chleb twarogowy (chleb pszenny z twarogiem)


Komentarze

Popularne posty