Print Friendly and PDF

Zielona fasolka szparagowa z karmelizowaną cebulą i migdałami

Zielona fasolka szparagowa z karmelizowaną cebulą i migdałami

Świetna warzywna przekąska. A nawet może stanowić samodzielny pełnowartościowy obiad. Dobre na ciepło i na zimno. Wiem, bo tak właśnie zjedliśmy: najpierw na ciepło, od razu po zrobieniu w ramach obiady, a potem – wieczorem – dokończyliśmy jako przekąskę. Fajnie przechodzą się smaki wytrawne, słodkie i pikantne. Nie byłem przekonany czy to wyjdzie, czy to na pewno dobry pomysł, czy to właściwie połączenie. I wiecie co? Pewnie, że właściwe! I w dodatku pełne zdrowia. Warzywa strączkowe, miód, cebula, no czego chcieć więcej?

Zielona fasolka szparagowa z karmelizowaną cebulą i migdałami

PRZEPIS NA ZIELONĄ FASOLKĘ SZPARAGOWĄ Z KARMELIZOWANĄ CEBULĄ I MIGDAŁAMI

Zielona fasolka szparagowa z karmelizowaną cebulą i migdałami – składniki:

około 500 g zielonej fasolki szparagowej
3 czerwone cebule
80 g migdałów w płatkach
natka pietruszki
kawałek czerwonej słodkiej podłużnej papryki
1 łyżka masła (ok. 30 g)
1 łyżka oleju
1 papryczka chili
1 łyżka miodu
sól

Zielona fasolka szparagowa z karmelizowaną cebulą i migdałami – wykonanie:

Czerwoną cebulę obieramy z łupinek i siekamy na pióra. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy olej i podsmażamy cebulę. Lekko solimy. Smażymy ok. 10 minut często mieszając, aż się przyrumieni. Następnie dodajemy drobno posiekaną papryczkę chili i łyżkę miodu. Zmniejszamy grzanie do minimum i niech się spokojnie karmelizuje. Czasami mieszamy.

W tym czasie wstawiamy wodę do gotowania fasolki (solimy ją 1-2 łyżeczki). Fasolkę możemy wziąć świeżą lub mrożoną. Mrożona jest równie dobra, a ma tę zaletę, że od razu jest gotowa do użycia. Jeśli zdecydujecie się na świeżą, to najpierw odcinamy jej końcówki, a następni kroimy na pół lub na 3 części.
Wrzucamy na wrzątek i gotujemy 10 minut. Fasolka ma być al dente.

Ugotowaną fasolkę odcedzamy i taką odcedzoną z powrotem przekładamy do garnka. Dodajemy skarmelizowaną cebulę. Szybko na patelni prażymy też płatki migdałowe. Czyli wrzucamy płatki na suchą patelnię, na dużą moc palnika i smażymy ze 2 minuty cały czas mieszając. Uprażone płatki dodajemy do fasoli i całość mieszamy. Podajemy na talerze i posypujemy posiekaną natką pietruszki i pokrojoną w cienkie plasterki czerwoną podłużną papryką. Ta papryka dodaje fajnego chrupiącego kontrastu, nie warto z niej rezygnować.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na pikantny makaron z brukselką.

Zielona fasolka szparagowa z karmelizowaną cebulą i migdałami


Komentarze

Popularne posty