Chrupiąca bagietka
Dawno, naprawdę dawno, nie robiłem żadnej bagietki. A akurat naszła mnie na bagietkę ochota. Zbliżał się weekend więc pomyślałem, że będzie fajnym dodatkiem do leniwego sobotniego śniadania. I zamiast biec rano w sobotę do sklepu, to lepszym pomysłem będzie upiec w piątek wieczorem. Przez noc przestygnie i na rano będzie jak znalazł. A dodatkowo będę miał dla Was przepis na bloga. Czyli i ja będę miał korzyść i Wy. Macie fajny przepis i jeśli tylko najdzie Was ochota, to również będziecie mogli cieszyć się pysznym świeżym pieczywem.
PRZEPIS NA CHRUPIĄCĄ BAGIETKĘ
Chrupiące bagietki (3 sztuki) – składniki:
700 g mąki pszennej jasnej (typ 550, 650)450 ml wody
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki drożdży instant (ok. 7-8 g) lub 20-25 g świeżych drożdży
Chrupiące bagietki – wykonanie:
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy przez 15 minut, aż ciasto będzie elastyczne. Możemy posłużyć się robotem kuchennym, będzie prościej. Ciasto przekładamy do miski (lub zostawiamy w misie robota kuchennego), oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie wyjmujemy ciasto na blat oprószony mąką, dzielimy na trzy równe części i z każdej części formujemy bagietkę. Tak długą, jak długi/szeroki macie piekarnik. Uformowane bagietki układamy na blasze piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia. Jeśli macie specjalną foremkę do bagietek, to oczywiście możecie jej użyć, wówczas układacie uformowane bagietki na tej formie, ale pamiętajcie żeby porządnie oprószyć ją mąką, inaczej bagietki się do niej przykleją. Można też, zamiast oprószania mąką, po prostu wyłożyć ją papierem do pieczenia.Uformowane bagietki oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie na spód piekarnika wstawiamy naczynie żaroodporne i wlewamy do niego szklankę wody. Ustawiamy temperaturę na 250 stopni (grzałki góra-dół) i czekamy aż piekarnik się nagrzeje. Gdy już będzie nagrzany, to każdą bagietkę nacinamy ukośnie dość głęboko w 3-4 miejscach i wstawiamy do piekarnika.
Pieczemy około 20-25 minut, do zrumienienia. Studzimy na kratce kuchennej.
Smacznego!
Polecam również nasz przepis na bułki pszenno-żytnie z płatkami owsianymi.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".