Print Friendly and PDF

Łatwy chleb pszenny

Łatwy chleb pszenny

Opracowałem kolejny fajny i prosty przepis na chleb więc się nim z Wami dzielę. Taki z jednym wyrastaniem zamiast z dwoma i o dziwo brak tego drugiego wyrastania niczego temu chlebowi nie ujmuje. Jest naprawdę dobry. Przyjemnie lekko chrupiąca skórka i fajny elastyczny miąższ. Nie nadmiernie nadmuchany, zwarty, ale nie zbity. Przede wszystkim elastyczny. Czyli ten chleb ma wszystko czego od chleba wymagam. Pewnie jeszcze któregoś razu dosypię do niego ziaren dyni lub słonecznika żeby zobaczyć co z tego wyjdzie. Myślę, że ten chleb ma potencjał i można robić różne jego wariacje. Ale póki co taki „goły”, Wyszedł naprawdę dobrze.

Łatwy chleb pszenny

PRZEPIS NA ŁATWY CHLEB PSZENNY

Łatwy chleb pszenny – składniki:

500 g mąki pszennej typ 750 (tzw. mąka chlebowa)
355 ml wody
5 g drożdży instant (1-1,5 łyżeczki)
1 łyżeczka soli

Łatwy chleb pszenny – wykonanie:

W tym przepisie ważne jest żeby właśnie użyć mąki chlebowej, typ 750. Ona nadaje temu chlebowi charakteru.

Zaczynamy od połączenia mąki z wodą. Mieszamy łyżką dosłownie minutę, tylko tyle żeby się mąka połączyła z wodą. Przykrywamy czystą ściereczką i zostawiamy na godzinę. Niech ciasto odpocznie.

Po tym czasie dodajemy sól i drożdże i wyrabiamy ciasto przez 7-10 minut. Będzie się dość kleiło więc warto użyć do tego celu robota kuchennego. Jeśli nie macie robota, to niestety będziecie musieli pomęczyć się ręcznie.

Wyrobione ciasto przekładamy na blat solidnie oprószony mąką i formujemy bochenek. Przyłóżcie się do tego trochę, bo jak źle uformujecie, to może się rozjechać w czasie pieczenia.

Uformowany bochenek układamy na blasze od piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia oprószonym mąką i pieczemy 45 minut w temperaturze 220 stopni, grzałki góra-dół.

Po upieczeniu zostawiamy na kratce kuchennej do wystudzenia.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na pszenno-żytni chleb z rozmarynem.

Łatwy chleb pszenny


Komentarze

  1. Wyglada jakby miał zakalca

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, to nie zakalec. Po prostu przez brak drugiego wyrastania jest trochę bardziej zbity niż normalny chleb, który wyrasta dwa razy.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty