Pszenno-żytni chleb ze słonecznikiem
Dzisiaj mam dla Was przepis na pszenno-żytni chleb ze słonecznikiem. Fajny, wyrazisty. I co najważniejsze: banalny w przygotowaniu. Zresztą jak niemal każda potrawa u nas na blogu, bo tak naprawdę na tym właśnie staramy się bazować. Na tym, żeby pokazywać, że kuchnia jest dla wszystkich, nawet dla tych, którzy uważają, że mają dwie lewe ręce. Bo prawda jest taka, że najważniejszą rzeczą jest dobry i zrozumiały przepis. Jak masz przepis, który rozumiesz, to już w zasadzie połowa roboty za Tobą. Tak więc oddajemy w Wasze ręce naprawdę prosty przepis na naprawdę smaczny chleb.
130 g mąki żytniej typ 720
365 ml wody
70 g ziaren słonecznika
2 łyżeczki drożdży instant (6-7 g)
1 łyżeczka soli
Następnie wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy około 15 minut. Ja użyłem robota kuchennego. Wyrobione ciasto zostawiamy w misce, przykrywamy czystą, suchą ściereczką i zostawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie keksówkę (około 30x12 cm) wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do niej ciasto. Oczywiście formujemy je tak, żeby wypełniło cały spód keksówki. Oprószamy wierzch mąką i znowu przykrywamy i znowu zostawiamy do wyrośnięcia, w ciepłym nieprzewiewnym miejscu. Co najmniej na 1,5 godziny, może na 2. Ciasto musi porządnie wyrosnąć. Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 210 stopni (grzałki góra-dół), wkładamy keksówkę z wyrośniętym ciastem i pieczemy 45 minut. Upieczony chleb wyjmujemy z keksówki, odklejamy od niego papier do pieczenia (łatwo pójdzie) i zostawiamy do wystudzenia na kratce, żeby był przewiew od spodu. Czekamy cierpliwie aż wystygnie.
Smacznego!
Polecam również nasz przepis na inny pszenno-żytni chleb, również bardzo łatwy.
PRZEPIS NA BARDZO ŁATWY PSZENNO-ŻYTNI CHLEB ZE SŁONECZNIKIEM
Pszenno-żytni chleb ze słonecznikiem – składniki:
400 g mąki pszennej typ 650130 g mąki żytniej typ 720
365 ml wody
70 g ziaren słonecznika
2 łyżeczki drożdży instant (6-7 g)
1 łyżeczka soli
Pszenno-żytni chleb ze słonecznikiem – wykonanie:
Ziarna słonecznika prażymy około 2 minut na suchej patelni, co kilkanaście sekund potrząsamy patelnią żeby ziarna się nie przypaliły. Prażenie doda im smaku.Następnie wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy około 15 minut. Ja użyłem robota kuchennego. Wyrobione ciasto zostawiamy w misce, przykrywamy czystą, suchą ściereczką i zostawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie keksówkę (około 30x12 cm) wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do niej ciasto. Oczywiście formujemy je tak, żeby wypełniło cały spód keksówki. Oprószamy wierzch mąką i znowu przykrywamy i znowu zostawiamy do wyrośnięcia, w ciepłym nieprzewiewnym miejscu. Co najmniej na 1,5 godziny, może na 2. Ciasto musi porządnie wyrosnąć. Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 210 stopni (grzałki góra-dół), wkładamy keksówkę z wyrośniętym ciastem i pieczemy 45 minut. Upieczony chleb wyjmujemy z keksówki, odklejamy od niego papier do pieczenia (łatwo pójdzie) i zostawiamy do wystudzenia na kratce, żeby był przewiew od spodu. Czekamy cierpliwie aż wystygnie.
Smacznego!
Polecam również nasz przepis na inny pszenno-żytni chleb, również bardzo łatwy.
😋🤗
OdpowiedzUsuń