Ogórki kiszone
PRZEPIS NA OGÓRKI KISZONE
Ogórki kiszone – składniki:
ogórki gruntoweczosnek
Kilka gałązek kopru
korzeń chrzanu
liście chrzanu
Woda + sól (czubata łyżka soli na każdy litr wody)
Ogórki kiszone – wykonanie:
Ilość składników zależy od tego ile słoików ogórków chcecie zrobić. Ale myślę, że tak 3 kg ogórków to takie absolutne minimum.Najprościej jest kupić na bazarze czy nawet w marketach na dziale warzywnym gotowy zestaw do ogórków. Czyli takie coś spłatane gumką jak się włoszczyznę kupuje. W takim zestawie jest wszystko co trzeba: czosnek, chrzan (korzeń i liście), koper. Jeśli wolicie to możecie też wszystko kupić osobno, bez różnicy.
Ogórki dokładnie myjemy i układamy w słoikach. Optymalne będą takie 800-1000 ml. Do każdego słoika wkładamy po 3-4 ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu, trochę kopru, trochę liści chrzanu. Nic więcej nie potrzeba, my lubimy minimalizm.
Sól rozpuszczamy w zagotowanej, wrzącej wodzie i zalewamy taką gorącą solanką ogórki w słoiku, aż do samej góry słoika. Najlepiej użyć niejodowanej soli kamiennej. Każdy słoik zakręcamy (ostrożne żeby się nie poparzyć) i stawiamy do góry nogami, przykrywką w dół, żeby ciśnienie zassało nakrętkę.
Gdy słoiki wystygną to przekręcamy je do normalnej pozycji i trzymamy w temperaturze pokojowej (np. w kuchni) przez jakiś tydzień. W tym czasie ruszy proces kiszenia. I teraz najlepiej jest przenieść słoiki w jakieś chłodne miejsce, do piwniczki czy do lodówki (jeśli macie możliwość wygospodarowania trochę miejsca w lodówce). Chłód znacznie spowolni proces kiszenia i takie słoiki bez problemu będą mogły stać aż do kolejnego sezonu na ogórki, aż zrobicie nowe zapasy.
Kiszone ogórki powinny nadawać się do jedzenia po miesiącu od przeniesienia ich w chłodne miejsce.
Jeśli natomiast nie macie możliwości wygospodarowania miejsca w lodówce, ani nie dysponujecie piwniczką, to można słoiki z ogórkami zapasteryzować. Jeśli wybierzecie takie rozwiązanie, to potrzymajcie słoiki 2-3 tygodnie w temperaturze pokojowej, a następnie przełóżcie do garnka (pewnie trzeba to będzie robić partiami, chyba, że macie naprawdę wielki gar i wielka kuchnię), zalejcie wodą aż do nakrętek (tak może jakiś 1 cm poniżej nakrętek) włączcie grzanie na kuchence i trzymajcie słoiki przez 20-25 minut w temperaturze 70-80 stopni. Ten proces zatrzyma dalsze kiszenie.
Smacznego!
Polecam również nasz przepis na wykwintny dżem jabłkowo-śliwkowy.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".