Print Friendly and PDF

Placki z pieczarkami - wytrawne racuchy z pieczarkami

www.chleby.info

Ostatnio robiłem brukselkę z pieczarkami – przepis już jest na blogu. Ale Ania stanęła – że tak powiem – okoniem i stwierdziła, że co jak co, ale brukselki to ona jeść nie będzie. I w ogóle żebym się wstydził takie świństwa w domu robić. Cóż, brukselka ma zagorzałych zwolenników i śmiertelnych wrogów. U nas w domu te dwa zwaśnione obozy (w postaci mnie i Ani) muszą żyć ze sobą. W każdym razie mówi, żebym tę brukselkę to sobie wziął i wsadził sam wiem gdzie, a ona chce normalne jedzenie. Cóż miałem zrobić… Miałem pieczarki, które wykorzystywałem do tej brukselki, miałem cebulę i czosnek. Niewiele. I weź tutaj człowieku ukręć z tego obiad. Ale przyszedł mi do głowy (a właściwie to chyba Ani) pomysł żeby zrobić placki. Takie jakby na wzór racuchów, ale w wersji wytrawnej, z pieczarkami. Ja to ogólnie fanem racuchów nie jestem, ostatni raz jadłem pewnie jako dziecko i niespecjalnie tęsknię. Ale jak sięgam pamięcią, to racuchy zawsze były po same brzegi naładowane jabłkami, a ciasta było w nich tylko tyle żeby te jabłka jakoś skleić. I taki właśnie miałem plan na te placki pieczarkowe. Mnóstwo pieczarek i ciasta tyle żeby to się jakoś kupy trzymało. Finalnie wyszło tak, że wyglądem bardziej przypomina to placki ziemniaczane, ale założenie zasadniczo zostało spełnione. Wyszły fantastyczne placki o intensywnie pieczarkowym smaku.

www.chleby.info

www.chleby.info

PRZEPIS NA PLACKI PIECZARKOWE – WYTRAWNE RACUCHY W PIECZARKAMI

Placki pieczarkowe – wytrawne racuchy z pieczarkami – składniki:

500 g pieczarek
1 średniej wielkości cebula (około 100-150 g)
3 ząbki czosnku
sól, pieprz, zioła prowansalskie, oregano, natka pietruszki

Ciasto:
300 g pszennej jasnej
2 jajka
0,5 łyżeczki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
100 g sera żółtego
250 ml wody

www.chleby.info

Placki pieczarkowe – wytrawne racuchy z pieczarkami – wykonanie:

Przygotujmy sobie sporą patelnię, pieczarki będą początkowo zajmowały dość dużo miejsca.

Pieczarki kroimy na plasterki i podsmażamy na oleju na patelni. Od razu je obficie solimy. Możemy nie żałować soli, to potem już nie będziemy doprawiać ciasta. Dzięki soli pieczarki szybciej puszczą wodę i zmniejszą swoją objętość na patelni.

Cebulę kroimy w drobną kostkę i dorzucamy na patelnię. Czosnek również drobno siekamy i także dodajemy na patelnię. Solidnie przyprawiamy pieprzem, ziołami prowansalskimi, oregano i natką pietruszki. Natka może być świeża lub suszona. Jeśli macie świeżą to nie żałujcie jej, możecie dodać i cały pęczek, nie zaszkodzi (oczywiście jeśli lubicie taką ilość – ja uwielbiam). Smażymy całość aż pieczarki oddadzą z siebie całą wodę i ta woda odparuje. Potrwa to minimum kilkanaście minut, może i z pół godziny. Często mieszamy żeby się cebula i czosnek nie przypaliły.

Gdy pieczarki będą gotowe, to odkładamy je na bok i czekamy aż przestygną.

www.chleby.info

Zajmujemy się ciastem:

Wszystkie składniki wkładamy do dużej miski (ser kroimy w kosteczkę), dodajemy podsmażone pieczarki i mieszamy łyżką aż wszystko się ze sobą połączy.

Nagrzewamy olej na patelni, łyżką nakładamy porządną porcję ciasta pieczarkowego, wygładzamy, spłaszczamy i smażymy takie placki po około 5 minut z każdej strony. Zdejmujemy na talerz wyłożony papierowymi ręcznikami żeby trochę tłuszcz się wchłonął.

Można jeść te placki tak po prostu bez niczego, sauté (jak ja), z keczupem i majonezem (jak Ania), a również wybornie smakują z kleksem z kwaśnej śmietany.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na bułeczki z pieczarkami.

www.chleby.info

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty