Print Friendly and PDF

Wódka miodowa

www.chleby.info

Wpadłem na pomysł zrobienia miodowej wódki. Ale takiej raczej do smakowania. Nie żeby pić całymi kieliszkami, tylko żeby sobie usta maczać w kieliszku, siorbnąć odrobinę i się nią delektować. No i moim skromnym zdaniem udało się doskonale. Wódka jest szatańsko mocna, ma około 50%. Ale prawdę mówiąc ta moc jest naprawdę przyjemna. Pierwsze uderzenie mocy jest idealnie kontrowane przez słodycz miodu i smak dodatków. Wszystko ze sobą gra idealnie. Ja osobiście wódki nie pijam, bo po prostu nie lubię. Jej smak mnie odrzuca. A skoro ta miodówka mi pasuje, to możecie mi wierzyć, że daje radę. Rozpływa się po gardle niemal ogniem (rozgrzewa idealnie, doskonała na zimę czy na przeziębienia), a chwilę potem miód wszystko koi. Uwielbiam takie połączenie smaków.

www.chleby.info

www.chleby.info

PRZEPIS NA WÓDKĘ MIODOWĄ

Wódka miodowa – składniki:

0,5 litra miodu (około 720 g)
0,5 litra wody
1 litr spirytusu 95%
5 ziaren ziela angielskiego
5 goździków
kawałek kory cynamonu (ok. 5 cm)
pół laski wanilii
szczypta gałki muszkatołowej
wysuszona skórka z całej pomarańczy *

* Ja akurat dysponuję suszona skórką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była świeża. Tylko pamiętajcie, że musi być bez albedo, czyli tej białej warstwy pod skórką. Tylko sama pomarańczowa skórka, cieniutko ścięta.

www.chleby.info

www.chleby.info

Wódka miodowa – wykonanie:

Potrzebny nam będzie głęboki garnek, bo miód, który będziemy gotować bardzo się pieni. Ja użyłem 5 litrowego, myślę, że taki jest optymalny.

Miód wlewamy do garnka, dodajemy wszystkie składniki (oprócz wody) i podgrzewany aż do zagotowania. Gdy nagle zacznie się bardzo pienić, to znaczy, że to już. Wtedy wlewamy wodę i znowu zagotowujemy. Całość gotujemy około 2 minuty. Wyłączamy ogień i czekamy aż mieszanina ostygnie. Nie musi być zupełnie zimna. Po prostu żeby nie była bardzo gorąca. Dolewamy spirytus, mieszamy i przelewamy do dużego słoika (ja mam takie 3 litrowe). Zakręcamy i odstawiamy na dobę.

Po dobie filtrujemy. Ja do tego celu używam filtrów do kawy. Nakładam taki filtr na słoik, mocuję gumką i jeszcze, dla lepszego filtrowania, wykładam filtr jednym listkiem papierowego ręcznika. Z racji sporej ilości miodu nalewka dość długo się filtruje, może to zająć nawet kilkanaście godzin. Dla przyspieszenia procesu można zastosować pewien myk: założyć filtry na kilka słoików i filtrować właśnie przez kilka filtrów na raz, na kilka słoików. Będzie znacznie szybciej. A potem połączyć całość.

www.chleby.info

Wódkę butelkujemy i odstawiamy na tydzień.

Jak widzicie na zdjęciach, mój napitek wyszedł bardzo ciemny. Wszystko zależy od rodzaju miodu. Ja nie znam się w ogóle na miodach, ale miałem jakiś bardzo ciemny. Użyjcie po prostu takiego miodu, jaki lubicie.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na likier cytrynowy limoncello.

www.chleby.info


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty