Ciasto bez pieczenia z krakersami przekładane budyniem z czekoladową polewą
Zachciało nam się ciasta. Ale takiego jakiegoś innego niż zawsze. I pomyśleliśmy: „A co by było, gdyby połączyć słone ze słodkim”? No właśnie, co by było? Pomyśleliśmy więc, że zobaczymy. W końcu te dwa smaki wbrew pozorom wcale się nie wykluczają. Wręcz przeciwnie, komponują się, łączą ze sobą. Ale jak zrobić słone ciasto? Na przykład włączając do niego krakersy. Nie słodkie herbatniki, tylko właśnie słone krakersy. Wymyśliliśmy więc to naprawdę proste ciasto bez pieczenia. Właściwie to nic wielkiego do roboty tutaj nie ma, po prostu krakersy przekładane budyniem. Ale wyszło naprawdę świetnie, zdecydowanie polecamy.
PRZEPIS NA CIASTO Z KRAKERSAMI PRZEKŁADANE BUDYNIEM Z CZEKOLADOWĄ POLEWĄ
Ciasto bez pieczenia z krakersami przekładane budyniem z czekoladową polewą – składniki
Kilka paczek krakersów
Masa budyniowa:
2 budynie
0,8 l mleka
cukier do budyniu, zgodnie z instrukcją na opakowaniu
kostka masła (tj. 200 g) w temp. pokojowej
1/2 szklanki cukru pudru (ok. 80 g)
Polewa czekoladowa:
200 g czekolady
50 g masła
50 g śmietany kremówki
Ciasto bez pieczenia z krakersami przekładane budyniem z czekoladową polewą – wykonanie
Budyń robimy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, z tym, że dajemy mniej mleka. Na opakowaniu budyniu prawdopodobnie będzie pół litra mleka, a my dajemy 0,4 litra. Czyli 0,8 litra na dwa budynie.
Zostawiamy do wystudzenia.
Masło o temperaturze pokojowej ukręcamy w robocie kuchennym z cukrem pudrem na biały puszysty krem. Następnie dodajemy stopniowo budyń – cały czas miksując. Jeśli w masie pojawią się grudki, to możemy dodać łyżkę lub dwie mleka. Tak samo, gdy masa będzie bardzo gęsta.
Polewa czekoladowa:
Wszystkie składniki rozpuszczamy w rondelku na bardzo małym ogniu cały czas mieszając aż uzyskamy gładką masę. Ja najchętniej użyłbym tutaj gorzkiej czekolady żeby jeszcze bardziej złamać smak i wprowadzić nieco zamieszania do kubków smakowych, ale Ania – niestety – gorzkiej czekolady nie uznaje. Użyliśmy więc mlecznej.
I teraz już pozostało nam tylko poskładać wszystko w całość: Foremkę ok. 24x28 cm wykładamy papierem do pieczenia – później z tym papierem będzie nam łatwiej wyjąć ciasto z formy. Spód wykładamy krakersami i na nie wylewamy warstwę masy budyniowej. Na to znowu warstwa krakersów i warstwa masy. I tak aż do wyczerpania składników. Ważne, żeby zakończyć warstwą krakersów. Nam wyszły 4 warstwy krakersów i 3 warstwy masy budyniowej. Na wierz wylewamy polewę czekoladową i równo rozprowadzamy. Chowamy na ok. 1 godzinę do lodówki żeby polewa i budyń stężały.
Ciasto raczej warto zjeść od razu po zrobieniu, tego samego dnia. Później krakersy rozmiękają, a nie każdy takie lubi.
Smacznego!
Polecamy również nasz przepis na ślimaczki z ciasta francuskiego z powidłami śliwkowymi, cynamonem i orzechami.
Pyszna bomba kaloryczna ;)
OdpowiedzUsuńNajlepsze zyczenia noworoczne dla Was i duzo inwencji (jak zwykle) w moim ulubionym blogu.
OdpowiedzUsuńCiagle licze na ksiazke;)
Dziękujemy i również życzymy wszystkiego co najlepsze ;)
Usuń