Ciasto jabłkowe (ciasto próżniak)
Próżniak. Nie wiem skąd taka niewdzięczna nazwa tego ciasta. Ale pod taką nazwą właśnie to ciasto występuje. Chociaż ja wolę je nazywać po prostu ciastek jabłkowym. A z próżniakiem, znaczy ciastem jabłkowym, jest jak z bigosem czy mielonymi: nie ma jednego konkretnego przepisu. Jest baza, czyli jabłka i mąka, a poza tym spotykałem dziesiątki wersji: z dodatkiem kakao, orzechów, rodzynków, aromatu cytrynowego, żurawiny i sam nie wiem czego jeszcze. Jedna rzecz jest natomiast w tym cieście pewna: jabłek ma być dużo.
My natomiast lubimy dość specyficzną wersję próżniaka: taką, w której jabłek jest bardzo bardzo dużo. W zasadzie same jabłka, a mąki tylko tyle, żeby trochę te kawałki jabłek posklejała. I taką właśnie wersję Wam polecamy. Jest świetna. Ma tylko jedną wadę: z racji, że więcej tam jabłek niż ciasta, to trochę się rozpada przy krojeniu. Ale możecie mi wierzyć, że nadrabia smakiem. Naprawdę powinniście z tego przepisu skorzystać. Poza tym niezaprzeczalną zaletą tego ciasta jest to, że robi się je błyskawicznie. Jeśli nagle ktoś zwali się Wam na głowę i będziecie chcieli poczęstować go ciastem, to próżniak będzie idealnym pomysłem.
PRZEPIS NA CIASTO Z JABŁKAMI (CIASTO PRÓŻNIAK)
Ciasto jabłkowe (ciasto próżniak) - składniki
3-4 duże jabłka (ok. 750 g przed obraniem i wydrążeniem gniazd nasiennych, ok. 500 g po obraniu i wydrążeniu) *
100 g mąki tortowej **
100 g cukru
2 jajka
4 łyżki oleju
1 solidna łyżka dowolnej konfitury lub dżemu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Do posypania ciasta:
1-2 łyżeczki cukru pudru
1/2 łyżeczki cynamonu
* Im kwaśniejsze jabłka, tym lepiej
** Jeśli wolicie jednak nieco więcej ciasta w stosunku do jabłek, to spokojnie możecie dać 200 g mąki.
Ciasto jabłkowe (ciasto próżniak) - wykonanie
Jabłka obieramy, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w niewielką kostkę.
Jajko, olej, cukier i konfiturę ubijamy w misce na jednolitą masę. Do tej masy dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i ponownie mieszamy aż do uzyskania gładkiego ciasta. Dodajemy jabłka i mieszamy żeby dokładnie pokryły się one ciastem. Przelewamy do formy (wymiary ok. 11x25 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy ok. 45 minut w 180 stopniach.
Wyjmujemy z piekarnika, czekamy do całkowitego ostygnięcia i wyjmujemy z formy.
Wierz ciasta posypujemy cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.
Smacznego!
Polecamy także nasz przepis na łatwe ciasto pomarańczowe.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".