Jak zrobić lukier?
Lukier – idealne zwieńczenie ciasta. Właściwie jedno z trzech, tak naprawdę. Ciasta zwykle są wykańczane bitą śmietaną lub jakimś kremem, posypywane cukrem pudrem lub oblewane lukrem właśnie. Kiedyś, dawno temu, mieliśmy spory problem ze zrobieniem idealnego lukru. Stale zbyt rzadki wychodził. A jak był zbyt rzadki to i nie zastygał później. Dopiero po wielu próbach odkryliśmy pewną kluczową rzecz: z lukrem trzeba delikatnie. Bardzo delikatnie. Bo zwykle u nas było tak, że lukier był zbyt gęsty, dolewaliśmy troszkę wody i nagle był zbyt rzadki. Dosypywaliśmy cukru pudru i był znowu zbyt gęsty. I tak w kółko… Bo kluczem jest delikatność. To trochę jak z awokado: jest niedojrzałe, niedojrzałe, czekasz aż dojrzeje, wciąż jest niedojrzałe i nagle już jest zepsute. Przegapiłeś moment. Więc jeśli lukier jest zbyt gęsty, to wystarczy dosłownie dodatkowa łyżka wody, może pół łyżki. Z umiarem. Bo odrobina za dużo i jest już za rzadki. Podamy Wam teraz proporcje lukru wystarczającego na dokładne polukrowanie cista w średniej wielkości blasze (takiej 24x28 cm).
PRZEPIS NA LUKIER
Lukier – składniki
170 g cukru pudru
4-5 łyżek wody
Lukier – wykonanie
Wykonanie lukru jest naprawdę proste. Cukier przekładamy do miseczki, wlewamy wodę (może być wrzątek, lepiej się cukier rozpuści) i ucieramy łyżką, aż uzyskamy gęstą, płynną konsystencję. Jeśli wody jest za mało to dolewamy odrobinę, łyżkę. Jeśli lukier wyszedł za rzadki, to dosypujemy łyżkę cukru pudru. Taki lukier szybko tężeje więc od razu zabieramy się do dekorowania ciasta.
Można też zrobić lukier smakowy, np. cytrynowy lub pomarańczowy. Wówczas po prostu zamiast wody dajemy sok z cytryny lub pomarańczy.
Udanych wypieków!
Polecamy także przepis na kolorową i zdrową posypkę do ciast.
Super jednolicie wychodzi ci lukier ;)
OdpowiedzUsuń