Bardzo łatwy chleb pszenno-żytni
Za każdym razem sobie powtarzam, że tym razem zrobię chleb na zakwasie, tym razem już na pewno. Ale z zakwasowym to sporo roboty jest. Najpierw zaczyn za 12 godzin musi wyrastać, potem miesza się z mąką i pierwsze wyrastanie kolejne 12 godzin, drugie wyrastanie też ze 12 godzin… A potem nadchodzi niedziela, godzina 16 i orientuję się, że na poniedziałek nie ma pieczywa na kanapki do pracy. No i znowu na szybko chleb na drożdżach trzeba robić. Nie to żebym nie lubił. Wręcz przeciwnie, bardzo lubię. Ale przydałoby się też więcej zakwasowych na blogu, bo wiem, że Wy lubicie i bardzo sobie cenicie. Może więc następnym razem…
450 g mąki pszennej jasnej (typ 650-750)
250 g maki żytniej typ 720
430 ml wody
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
3 łyżeczki drożdży instant (lub ok. 30 g świeżych)
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy elastyczne ciasto (ok. 7 minut robotem kuchennym lub ok. 12 minut ręcznie). Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto dzielimy na pół i formujemy dwa bochenki. Możemy użyć koszyków wzrostowych, ale nie ma konieczności. Ciasto jest zwarte, można uformować po prostu bochenek bez obawy, że się rozejdzie na boki. Przykrywamy i zostawiamy na 1-2 godziny (aż co najmniej 2-krotnie powiększą objętość). Po wyrośnięciu lekko posypujemy mąką i pieczemy 45 minut w 220 stopniach.
Smacznego!
Witam, chleb na zakwasie wcale nie wymaga aż tyle czasu. Od ponad roku sami pieczemy chleb na zakwasie około 2-3 razy w tygodniu. Wystarczy mieć dojrzały zakwas, zarobić chleb rano i wieczorem można go upiec. Wychodzi super ��
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie. Chleb wygląda niesamowicie.Czy jest możliwość żeby przesłała mi Pani przepis🙂 Bardzo prosze
UsuńSuper moge poprosic oprzepis
OdpowiedzUsuńSuper
OdpowiedzUsuńWitam czy mogę użyć mąki żytniej typ 2000 zamiast typ 720?
OdpowiedzUsuńTo dużo cięższa mąka. Gorzej współpracuje z drożdżami, gorzej się formuje, bardziej się lepi. Nie mam pewności czy dasz radę uformować bochenek z taką mąką. Może zrób chleb z formy (keksówki) zamiast formować bochenek. I możliwe jest, że będzie nieco gliniasty taki chleb (bo jak wspomniałem taka mąką kiepsko współpracuje z drożdżami, raczej nadaje się do zakwasu).
UsuńDzień dobry. Zazwyczaj piekę chleb w formie. Testując ten przepis postanowiłem spróbować pół ciasta bez formy. Niestety rozlało się podczas wyrastania i powstał placek z popękanym wierzchem. Czy mają Państwo pomysł, dlaczego tak się mogło stać?
OdpowiedzUsuńMogło to wynikać z niewłaściwego złożenia bochenka. Można na youtube poszukać filmików jak robić to prawidłowo, pewnie jakieś są. Moja wina, że nie wspomniałem o tym w przepisie.
UsuńCiasto na chleb już mim wyrasta. A powiedz mi pieczesz ten chleb normalnie na brytfannie? Upieczony jest spód chleba wtedy?
OdpowiedzUsuńI czy wstawiasz naczynie z wodą do piekarnika?
Piekę normalnie na blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia oproszonym mąką. Spód się idealnie dopieka. Nie używam naczynia z wodą.
UsuńOk dzięki za odpowiedź. Właśnie mi bochenki wyrastają teraz. Niedługo będę wstawial do piekarnika więc fajnie, że mam odpowiedź. Pieke chleby od miesiaca. Do tej pory robiłem chleby w keksowkach. Z różnych mąk z trochę większą ilością wody, ciasto bardziej się lepilo
Usuńwiadomo, że musiała być foremka wtedy.
Dziś mam nadzieję że chlebki wyjdą. Dam znać.
Zrobilbym glazure do nich z mąki i wody i soli ale ja gdy robię pierwszy raz z przepisu to nie eksperymentuje. Dopiero później zmieniam pod siebie
No i super się upiekły bochenki chleba. Nie wiem jak w smaku bo dopiero stygną. Nie smarowałem niczym wierzchu chleba. Dałem tylko 3 kostki lodu na dno piekarnika na samym początku pieczenia chlebów. Szkoda że nie mogę wstawić zdjęcia. Dzięki za ten przepis
UsuńPolecam się na przyszłość ;)
UsuńCzy da się go wyrobić w maszynie do pieczenia chleba? Maszyny przeważnie do samego pieczenia nie używam, tylko wyrabiam w niej ciasto (bo to od zawsze mój najmniej ulubiony etap).
OdpowiedzUsuńBez problemu można. Też kiedyś właśnie tylko do tego używałem maszyny.
Usuń