Print Friendly and PDF

Jak przechowywać pieczywo?

Jak przechowywać pieczywo?

Jak przechowywać pieczywo?

Wiele razy pytaliście nas jak najlepiej przechowywać pieczywo, jak my to robimy? Co zrobić, żeby chleb zachował swoją świeżość dłużej? Czy trzymanie w foliowej reklamówce (jak w większości polskich domów) jest dobre? A może zawinąć w ściereczkę? A jak w ściereczkę to suchą czy wilgotną? A może specjalny chlebak na chleb? Te wszystkie pytania słyszeliśmy kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy. W zasadzie każda z tych odpowiedzi jest dobra (może z wyjątkiem wilgotnej ściereczki, bo to idealna pożywka dla pleśni). Każda z tych metod jakoś tam przedłuży żywotność chleba. Ale jest jedna odpowiedź lepsza od innych. To len.

Jak przechowywać pieczywo?

Jak przechowywać pieczywo?

Len ma właściwości antybakteryjne, antyalergiczne, pochłania wodę (czyli idealnie zabezpiecza przed pleśnią) i spowalnia proces wysychania. Czyli po prostu idealnie chroni nasze wypieki. My używamy takich worków już od kilku lat i nie bardzo wyobrażamy sobie coś lepszego. Mają one jeszcze jedną zaletę: są po prostu ładne. Ale skąd taki worek wziąć? Fakt, nie każdy trzyma go w szafie i nie wyjmie na zawołanie. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi sklep AleWorek. Bardzo fajny sklep z wszelakimi ozdobnikami do kuchni czy jadalni. Są tam nie tylko lniane worki, ale i np. worki-plecaki, bieżniki  na stół, eleganckie ściereczki czy nawet fartuchy. Zresztą to nie wszystko, sami sprawdźcie. Wszystko ręcznie robione, naszej krajowej produkcji. 
     

Jak przechowywać pieczywo?

Jak przechowywać pieczywo?

My bez dwóch zdań polecamy ten sklep, sami się w nim zaopatrujemy. Ostatnio weszliśmy w posiadanie dwóch kolejnych worków na chleb, paru worków na ziemniaki, na grzyby i kompletu fajnych lnianych ściereczek. Wiadomo, że własne wypieki są czymś wyjątkowym więc tym bardziej warto o nie dbać. Poza tym one naprawdę przedłużają trwałość pieczywa. Kilka lat temu zaciekawiony tymi workami zrobiłem nawet pewien test: KLIK. Co prawda w tym teście chleb finalnie spleśniał 9 dnia, ale tylko dlatego, że niechcący go zmoczyłem trochę. Tak czy siak, trzymany w takim worku przez 9 dni nadawał się do jedzenia.

Jak przechowywać pieczywo?

Jak przechowywać pieczywo?


Jeszcze oddam głos pani Adzie, właścicielce sklepu AleWorek:

"Przechowywanie chleba w lnianej tkaninie znane jest już od dawien dawna – robiły tak już nasze prababcie i kojarzą ten sposób nasze babcie, więc dlaczego nie kontynuować tej tradycji i dziś?

W odpowiedzi na potrzeby nowoczesnych, świadomych gospodyń domowych powstał ozdobny lniany worek na chleb, który dzięki interesującej strukturze i wyjątkowym zdobieniu, nie tylko cieszy oko, ale i sprawuje swe najważniejsze zadanie – jest praktyczny, ponieważ zapewnia naturalne warunki do przechowywania pieczywa. Dzięki lnianej tkaninie o właściwościach antybakteryjnych, antyalergicznych i pochłaniających wodę, aleWorki uszyte z grubego 100% lnu, zabezpieczają przed pleśnią, spowalniają proces wysychania i chronią produkty spożywcze.

Świeży chleb tylko w odpowiednich warunkach przechowywania będzie dłużej i lepiej służył. Każdy rodzaj chleba to inny czas zachowania jego świeżości. Nie spodziewajmy się cudów wkładając do worka, najtańszy chleb pszenny, ale za to im więcej mąki żytniej i większa ilość otrąb w chlebie, tym dłużej pieczywo zachowuje świeżość.

AleWorki, oprócz tego że są praktyczne, to jeszcze świetnie wyglądają (nie na marne spełniam indywidualne życzenia). Worek można położyć na kuchennym blacie, schować do szafki lub podarować w prezencie bliskiej osobie. Na pewno zrobisz niespodziankę łasuchom pieczywa, czy domowym piekarzom-amatorom."

A Wy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Jak przechowujecie pieczywo?


Jak przechowywać pieczywo?

Komentarze

  1. Czy oprócz worka jeszcze do czegoś wkładacie? Rozumiem, że nie. I nie wysycha? ja przechowywałam w specjalnym drewnianym pojemniku. Jak się rozleciał to trzymam w papierowej torebce i worku foliowym podziurawionym w paru miejscach. Ale mi ten worek doskwiera i może spróbuję lnianego ze ściereczki.
    Pozdrawiam, Beata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam za odpowiedź z opóźnieniem ;) Mamy jeszcze taki blaszany chlebak i czasami worek z chlebem wkładamy jeszcze do tego chlebaka, ale tak naprawdę nie ma takiej konieczności. Sam worek daje dostateczną ochronę.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty