Print Friendly and PDF

Ogórki kartuskie (w occie)

Ogórki kartuskie (w occie)

Zastanawialiśmy się skąd ta nazwa. Przeszukaliśmy internet, ale nic ciekawego nie znaleźliśmy. Pewnie, tak myślimy, jest tak jak z paprykarzem szczecińskim. Pierwotna receptura powstała w Kartuzach (tak jak paprykarza w Szczecinie), a potem poszła w całą Polskę. Bo ogórki kartuskie obecnie produkuje wiele firm, z całej Polski. Ich charakterystyczną cechą jest dodatek warzyw marynowanych razem z ogórkami. Są rewelacyjne, i ogórki i warzywa, które można podjadać jako dodatek. Pierwszy raz robiliśmy te ogórki, ale już mamy pewność, że nie ostatni.
     

Potrzebujemy:
4 słoiki litrowe
1,5 kg ogórków gruntowych

Zalewa:
1,5 litra wody
1 szklanka octu spirytusowego 10%
2 łyżki soli
250 g cukru

Dodatki:
2 marchewki
1,5 papryki czerwonej
1 papryczka chili pokrojona na plasterki
korzeń chrzanu
1 cebula
2-3 ząbki czosnku pokrojone w plasterki
gorczyca w ziarnkach
koper ogrodowy
ziele angielskie
liść laurowy
pieprz czarny w ziarnkach

Marchew obieramy i kroimy w talarki. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Paprykę obieramy, oczyszczamy i kroimy w paski. Z podanych składników zagotowujemy zalewę. Ogórki dokładnie myjemy.

Do wcześniej wyparzonych słoików wkładamy: kawałek chrzanu, płaską łyżeczkę ziaren gorczycy, 2-3 ziela angielskie, 6-8 kulek pieprzu czarnego, 1-2 liście laurowe, pokrojony koper ogrodowy, kilka plasterków czosnku. Następnie wkładamy trochę pokrojonej w plasterki papryczki chili i garstkę marchwi. Na to ciasno układamy umyte ogórki, a pomiędzy nie wciskamy słupki papryki czerwonej. Całość zalewamy zalewą (przestudzoną, ale jeszcze trochę ciepłą), zakręcamy i zostawiamy na noc na szafce. Następnego dnia wkładamy słoiki do garnka z wodą, wolno doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 3 minuty. Wyłączamy ogień i zostawiamy w gorącej wodzie jeszcze na 5-6 minut, a potem studzimy na szafce do góry dnem.

Smacznego!


Ogórki kartuskie (w occie)

Ogórki kartuskie (w occie)

Komentarze

  1. Witam,ogórki zalewa się gorącą czy zimną zalewą??????.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przestudzoną, ale jeszcze ciepłą. Już uzupełniłem we wpisie.

      Usuń
  2. Witam, nie wiem czy to dobry trop, ale nazwa może pochodzić od zakonu kartuzów, tak jak i nazwa miasta. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O proszę... Dziękuję, chętnie zgłębię temat.

      Usuń
  3. A co z ta cebula? Do słoika? A papryczki chili z ziarnami?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cebulę gotujemy z zalewą, a potem do słoików. Chili dodajemy później, razem z ogórkami. Jeżeli lubisz bardziej pikantnie to z pestkami, jeżeli wolisz łagodniej to bez pestek.

      Usuń
  4. Witam Mam pytanie czy do składników zalewy należy dodać marchew paprykę i cebulę? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Właśnie skończyłam,ech...mam nadzieję że będą pyszne😆

    OdpowiedzUsuń
  6. Autorką przepisu na ogórki kartuskie jest moja babcia, która była w latach 70. szefową przetwórni owocowo-warzywnej w Kartuzach (myśmy mówili na nią "zamrażalnia") i wymyśliła ten przepis. Na pewno jeszcze pod koniec lat 80., tuż przed przełomem te ogórki były tam produkowane. Sama je pakowałam w słoiki, jako nastolatka zatrudniona na wakacyjnym OHP-ie w zamrażalni. Potem zamrażalnia się sprywatyzowała i nie wiem czy kartuski Eurofoods (bo tak się chyba nazywa ostatnie, kadłubkowe już wcielenie przetwórni) nadal je produkuje.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ogórki rewelacyjne, na tyle smaczne że mąż zażyczył sobie że w tym roku nie mam robić kiszonych ogórków, tylko te Kartuskie. Dziękuję za super przepis. Renata

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty