Print Friendly and PDF

Likier cytrynowy Limoncello

Likier cytrynowy Limoncello

Limoncello to słodki likier cytrynowy pochodzący z Włoch, konkretnie z Kampanii. Robi się go z samych skórek. Najlepiej jest używać do niego cytryn z okolic Sorrento, ale wiadomo, że nikt nie będzie specjalnie latał i szukał takich cytryn. Inne też się nadadzą.

Ten likier serwuje się bardzo mocno schłodzony na koniec posiłku, albo po prostu jako drink w upalne dni. Jego mocno cytrynowy smak doskonale orzeźwia.

W zrobieniu jest bardzo prosty, nie czeka się długo aż dojrzeje, dlatego zachęcamy do przygotowania go w domu. U nas będzie z całą pewnością częstym gościem.
     
Zanim przejdziecie do dalszej części polecamy zapoznać się z tym wpisem. Znajdziecie tutaj wszystko, co powinniście wiedzieć o nalewkach.


12 cytryn
1 litr spirytusu 95%
1 kg cukru
1,3 litra wody

Cytryny szorujemy, przelewamy wrzątkiem i bardzo cienko obieramy z nich skórkę, tak żeby była sama żółta część, bez białego albedo pod spodem. Można to zrobić specjalną skrobaczką, albo zwykłą obieraczką do warzyw. Jeżeli obieraczką obierzecie zbyt głęboko, to potem nożem trzeba delikatnie ściąć całą białą warstwę ze skórek.

Skórki przekładamy do słoja i zalewamy spirytusem. Zakręcamy i trzymamy tak 2 tygodnie. W tym czasie skórki powinny zrobić się zupełnie białe, a spirytus żółty. Można raz dziennie przemieszać słoikiem żeby kolor ze skórek równomiernie rozchodził się w spirytusie. Po 2 tygodniach przelewamy spirytus przez sito żeby oddzielić go od skórek. Skórki już nie będą potrzebne.

Robimy syrop cukrowy, czyli wsypujemy cukier do wody, podgrzewamy i stale mieszamy aż do rozpuszczenia. Studzimy i łączymy ze spirytusem. Filtrujemy, butelkujemy i zostawiamy w chłodnym miejscu do przegryzienia się na tydzień.

Otrzymamy około 2,5-2,7 litra limoncello o mocy ok. 30%.

I pamiętajcie: podajemy naprawdę dobrze schłodzone, najlepiej jeszcze w zmrożonych kieliszkach.

Smacznego!


Likier cytrynowy Limoncello

Likier cytrynowy Limoncello

Komentarze

  1. Jest wspaniały. Piłam oryginalny i piłam zrobiony przeze mnie. Cały sekret zawarty jest w odmianie cytryn. Polecam też taki domowy, bo jest naprawdę smaczny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobra, zrobiłam i wypiłam, cytryny ze sklepu bo innych nie dostałam, tylko bio. Polecam w zmrożonych kieliszkach w upały. Nastawiłam juz drugi :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tej wody 1 litr i 300 ml,czy jedna trzecia litra wody? Z góry dzięki za odpowiedz ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. A mnie się udało dostać cytryny z Sorrento! Tyle że są tak ogromne, że 8 sztuk to 2 kilogramy. Ile ich w takim razie wziąć do tego przepisu? Wszystkie? Czy za mało albo za dużo ich mam?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurcze, ciężko mi powiedzieć. Porównaj może po prostu wielkość swoich cytryn z wielkością takich przeciętnych, tradycyjnych. Myślę, że twoje są ze 2 razy większe więc pewnie jakieś 6-8 sztuk będzie potrzebnych.

      Usuń
    2. A co zrobić z cytrynami? Szkoda wyrzucać....

      Usuń
    3. Może to? ;)
      http://www.chleby.info/2015/11/cytryny-w-rumie-do-herbaty.html

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty