Bułki tradycyjne
Od niedawna żyjemy burgerami. Uwielbiamy burgery i robimy coraz to nowe. Mamy nadzieję mieć na blogu całkiem pokaźną kolekcję burgerowych przepisów. Następny w planie jest burger z serem pleśniowym. A do takiego sera nic lepiej nie pasuje niż bułka orzechowa. Powiem wam szczerze, że bułka wyszła naprawdę niezła. Mocno orzechowa, bardzo mocno. W połączeniu z pleśniowym serem smak był niesamowity. Zatem teraz przepis na owe bułki, a niedługo na burgera z tymi bułkami.
My akurat zrobiliśmy bułki orzechowe, ale z tego przepisu można robić różne smaki. O tym napiszę pod koniec postu. Przy różnych burgerach (w przyszłości) będziemy odsyłać do tych właśnie bułek i będziemy sugerować z jakim dodatkiem bułki są najlepsze do danego burgera.
400 g mąki
250 ml wody
8 g soli
3 g drożdży instant (około 1 łyżeczki)
1 jajko (do posmarowania bułek)
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i przez 15 minut wyrabiamy ciasto. Aż będzie gładkie i elastyczne. Pod koniec wyrabiania dodajemy wybrane dodatki (u nas orzechy włoskie).
Formujemy 6 bułek, spłaszczamy je trochę, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie smarujemy bułki roztrzepanym jajkiem. W tym miejscu możemy posypać bułki ziarnami takimi jak np. kminek zwyczajny, kmin rzymski, anyż, sezam, mak, itp.
Do piekarnika wkładamy naczynie żaroodporne wypełnione wodą i rozgrzewamy piekarnik do 210 stopni. Wkładamy bułki i pieczemy przez 15 minut.
Wyjmujemy i studzimy na kratce.
Jako dodatki do bułki możemy użyć:
- 80 g czarnych grubo pokrojonych oliwek
- 100 g boczku pokrojonego w kostkę i zrumienionego na patelni
- 80 g startego sera gruyère
- 120 g sera camembert pokrojonego w małą kostkę
- 100 g kiełbasy chorizo, drobno pokrojonej
- 80 g suszonych pomidorów, drobno pokrojonych
- 80 g drobno potłuczonych orzechów włoskich
- 1 kopiasta łyżka sproszkowanego curry
Smacznego!
Przepis zaczerpnięty z książki Valéry Drouet & Pierre-Louis Viel "Burgery! (hot dogi i bajgle)"
---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)
A po co woda w piekarniku? Bułki wkłada się do tej wody? Czy raczej chodzi o to, żeby parowała w piekarniku, a bułki układa się wyżej, na basze/kratce?
OdpowiedzUsuńChodzi o parowanie, bułek nie wkłada się do wody.
Usuń