Bułki do hamburgerów
Od kilku dni publikujemy rzeczy związane z hamburgerami. Póki co dodatki, jak sosy, czy frytki. Teraz będzie ostatni dodatek, po nim, jutro, już pierwszy przepis na burgera. Ostatni, ale bardzo ważny. Bo czy ktoś wyobraża sobie burgera bez bułki? Co prawda dawno temu hamburger to był własnie sam kotlet. Legenda głosi, że pochodzi właśnie z Hamburga, z Niemiec. I to właśnie niemieccy imigranci przywieźli go do Ameryki. I tam dopiero sprytni Amerykanie wsadzili go między dwie połówki bułki. I teraz już chyba nie wyobrażamy sobie hamburgera inaczej niż właśnie w takiej formie.
Te bułki są idealne. Puszyste i miękkie, a skórka delikatnie pęka, gdy się ją naciśnie. Dokładnie tak samo jak w tych bułkach popularnej sieci fast foodów. A skoro mowa o fast foodach to hamburger zupełnie niepotrzebnie zyskał miano niezdrowego śmieciowego jedzenia. To pełnowartościowy zdrowy obiad. Wielki soczysty kotlet w 100% składający się z pysznej wołowiny. U nas w domu hamburger zagościł na stałe i raczej już go nie opuści.
Najpopularniejsze są bułki z sezamem, ale można je robić z wieloma innym dodatkami. My w naszych burgerowych przepisach będziemy chcieli wykorzystywać najróżniejsze bułki, z różnymi dodatkami. Tutaj przedstawię wam przepis na bułki bez dodatków (takie jak na zdjęciu), ale na końcu przepisu podam listę składników, których też możecie użyć. W przepisach na burgery będziemy się odwoływać właśnie do tego przepisu na bułki i będziemy sugerować z jakimi składnikami bułki są najlepsze do danego burgera.
500 g mąki
300 ml wody
35 g miękkiego masła
7 g drożdży instant (lub 25 g świeżych drożdży)
10 g soli
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i zagniatamy ciasto przez 15 minut, aż będzie elastyczne i nie będzie się kleiło do dłoni. Odkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i pozwalamy odpocząć przez 30 minut.
Po tym czasie dzielimy na 6 części (po 140 g), lepimy kule i spłaszczamy mocno, tak żeby miały około 2-2,5 cm wysokości. I układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Nie za blisko siebie, bo jeszcze urosną. Ja daję tyle przestrzeni, że na blachę wchodzą mi 4 bułki. A pozostałe dwie piekę w drugim rzucie. Nic się nie stanie jak poczekają te kilkanaście minut dłużej na swoją kolej.
W tym miejscu, jeśli zachodzi taka potrzeba, posypujemy wybranymi ziarnami. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 45 minut.
Pieczemy w 210 stopniach przez 15 minut.
Ziarna, które można dodać i których my też będziemy używać: sezam (jasny lub czarny), mak, czarnuszka, pestki dyni, siemię lniane, kmin rzymski, kminek zwyczajny.A także można oprószyć papryką w proszku. Na te 6 bułek wystarczą 2 łyżki każdego z tych składników.
Możemy też barwić bułki na różne kolory. Przydadzą nam się do tego:
- 2 łyżki sepii do bułek czarnych
- 1 łyżeczka kurkumy albo curry do bułek żółtych
- 1 łyżka sproszkowanej papryki lub 100 g pokrojonych drobno suszonych pomidorów lub 1 spora szczypta pieprzu kajeńskiego do bułek czerwonych
W każdym przepisie na burgery będziemy informować jakie bułki są potrzebne.
Smacznego!
Przepis zaczerpnięty z książki Valéry Drouet & Pierre-Louis Viel "Burgery! (hot dogi i bajgle)"
świetnie Ci wyszły, idealne kształty:)
OdpowiedzUsuńjaki to rodzaj mąki 650 czy 450 ?
OdpowiedzUsuńJak nie piszę rodzaju to znaczy, że 650. Uniwersalna mąka, najzwyklejsza.
UsuńWymieszałam z mąką pełnoziarnistą i luby nie wierzył, że to nie kupne! Rewelacja! !
OdpowiedzUsuńCieszę się, że smakowały :)
Usuńzrobiłam z mąki chlebowej bo taką akurat miałam, pyszne, super do haburgerów, hot dogow i jako śniadaniowe.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie wyszły - co prawda miałem tylko mąkę do pizzy, ale i tak wyszło ok :) Mimo, że delikatnie zrobiłem inaczej niż przepis. Tzn. dodałem tyle samo cukru co soli oraz część masła (ok. 1/3) zastąpiłem oliwą.
OdpowiedzUsuńW rzeczy samej - idealne! :)
OdpowiedzUsuńBardzo proste do zrobienia i rewelacyjne w smaku.
OdpowiedzUsuńYhmm, potwierdzamy :)
UsuńKochani, stokrotne dzięki!!!!!!!!!! Burgery udały się rewelacyjnie!!! Przepis niezawodny, suuuper!!! Buziaki!!!
OdpowiedzUsuńWpadaj zatem do nas częściej ;)
UsuńZrobiłam, są przepyszne! :)
OdpowiedzUsuńczy zamaist wody mozna dać mleko ??? tak siezastanawiam :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSpróbuj ;) Coś z tego na pewno wyjdzie. Tylko nie wiem jak bardzo będzie się różniło od bułek zrobionych na wodzie.
Usuńja zrobiłem na mleku i do przepisu dodałem jeszcze dwa żółtka i 20 g mąki (10 g na każde żółtko)
OdpowiedzUsuńBułki zmieniły kolor i zmieniły strukturę stały się bardziej delikatne, rozpływały się w ustach! Ale przepis oryginalny tez rewelacja!
Zawsze warto eksperymentować :)
Usuńzrobiłam, są idealne! nawet dokładnie wymierzone wagowo, polecam
OdpowiedzUsuń