Przekładaniec drobiowo-wieprzowy z szynkowara
Lubicie wędlinki? Tak? A lubicie wędliny, w których jest więcej E, skrobi ziemniaczanej, białka sojowego, sztucznych aromatów, cukrów, polepszaczy i MOMu niż prawdziwego mięska? Zapraszamy zatem do pobliskiego supermarketu po pompowana wodą wędlinkę, która będzie oślizgła już po dwóch dniach. A jeśli macie ochotę na tradycyjny i zdrowy smak to zapraszamy do nas i na portal Dobra Kiełbasa po przepisy i akcesoria do wyrobu pysznych i smacznych wędlin. A konkretnie do nas po przepisy, a do Dobrej Kiełbasy po akcesoria.
Dziś mamy dla Was coś co pierwotnie miało być roladą, ale stało się przekładańcem :)
Potrzebujemy:
ok. 1,5 kg podudzi drobiowych
ok. 30 dkg szynki wieprzowej
1 łyżeczka majeranku
pół cebuli albo jedna mała
ok. 1,5 łyżeczki żelatyny
sól i pieprz
1 łyżka suszonej posiekanej pietruszki
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
1 łyżka masła
1. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle. Mięso z szynki mielimy lub kroimy w drobną kosteczkę. Dodajemy majeranek, 1 łyżeczkę żelatyny, podsmażoną cebulkę, doprawiamy solą i pieprzem i dobrze wyrabiamy.
2. Z podudzi wyjmujemy kostki i zdejmujemy skórę. W mięso wcieramy czosnek, solimy, pieprzymy i posypujemy słodką papryką.
3. Do szynkowara wkładamy woreczek, wykładamy połowę mięsa z podudzi, posypujemy połową pozostałej żelatyny i połową pietruszki. Na to kładziemy masę z szynki, posypujemy resztą pietruszki i żelatyny i przykrywamy resztą mięsa z podudzi.
4. Woreczek skręcamy i zamykamy szynkowar.
5. Wstawiamy do garnka z zimna wodą i parzymy 2 godziny w temperaturze 80-90 stopni. Po tym czasie zostawiamy szynkowar w garnku do wystygnięcia wody i wyjmujemy.
6. Zimny wkładamy do lodówki na 12 godzin.
7. Po tym czasie wkładamy na 2-3 minuty do gorącej wody, aby łatwiej było wyjąć wędlinę.
8. Zajadamy z domowym chlebkiem ciesząc się pysznym i naturalnym smakiem :)
Smacznego!
Madzia
Do przygotowania tej wędliny posłużyliśmy się następującymi sprzętami ze sklepu Dobrej Kiełbasy:
- szynkowar: KLIK
- woreczki foliowe do szynkowara: KLIK
- termometr: KLIK
---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)
witam
OdpowiedzUsuńczy podudzia dajemy w całości czy mielimy/kroimy drobnno??
Podudzia dodajemy w całości a szynkę mielimy
UsuńWitam.
OdpowiedzUsuńNie mam szynkowara, a przepis bardzo spodobał mi się - czy można sobie poradzić bez szynkowara, jeśli tak to w jaki sposób.
Dorota
Niestety to jest przepis typowo na szynkowar, bez niego się nie da. Zachęcamy jednak do zakupu szynkowara. Koszt jest niewielki (to prosta i dość tania maszynka), a w przyszłości będziesz mogła wykorzystywać go do wielu innych wędlin.
UsuńDziękuję :) Już nie raz słyszałam o przydatności szynkowara i chyba się skuszę :) Nie znoszę kupnych wędlin. Pozdrawiam - Dorota
UsuńSorki ale "tester" wygląda jakby mu zaszkodziło ...śmiertelnie ;)
OdpowiedzUsuńGwarantuję, że wciąż żyje :)
Usuń