Najprostszy chleb pszenny
Nagle naszła mnie ochota na taki zwykły, najprostszy chleb pszenny. Ale taki naprawdę zwykły, ze zwykłej mąki i bez żadnych dodatków. Po prostu mąką pszenna, woda, drożdże sól i cukier. Nic więcej. Nie chciało mi się myśleć ile czego dać, jakie proporcje itd, więc odpaliłem internet żeby jakiś przepis sobie znaleźć. I wiecie co? No i nic! Po prostu nic! Same jakieś wyszukane chleby. A to z pszenną pełnoziarnistą, a to z ziarnami, a to jeszcze z czymś, a takich absolutnie zwykłych chlebów to nikt nie robi. Więc jednak musiałem się wysilić przez jakieś 30 sekund i wymyśliłem swój przepis. Proporcje są idealne, chleb wyszedł doskonały, dokładnie taki jak sobie zaplanowałem. Chrupiąca skórka, miękki miąższ. Super.
500 g mąki pszennej
300 ml wody
7 g drożdży instant
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy na gładkie, elastyczne ciasto. Przez jakieś 15 minut. Aż ciasto zupełnie przestanie się lepić do dłoni. Wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do podwojenia objętości (na mniej więcej godzinę). Po tym czasie uderzamy ciasto pięścią, żeby je odpowietrzyć i przez kilka sekund znowu wyrabiamy. Formujemy bochenek. Przekładamy go na wyłożoną papierem do pieczenia blachę, lekko oprószamy mąką i znowu zostawiamy pod przykryciem na 1-1,5 godziny, aż porządnie wyrośnie.
Piekarnik nagrzany do 200 stopni spryskujemy wodą ze spryskiwacza (tak z 10 psiuknięć) i wkładamy od razu blachę z chlebem. Pieczemy 40 minut.
Smacznego!
---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)
A jaka to mąka pszenna? - nieśmiało zapytuję.
OdpowiedzUsuń380, 450, 650 ? Bo takie tozwykłe mąki mam wszafce i nie wiem której użyć a chlebek jakzwykle prezentuje się cudnie!!
Mąka typ 380? W życiu o takiej nie słyszałem :) Taka normalna, zwykła to dla mnie 650
UsuńA kiedy posypać makiem aby po upieczeniu chleb miał "skórkę z makiem" ale aby mak nie spadał przy byle dotknięciu?
OdpowiedzUsuńTuż przed włożeniem do piekarnika posmaruj chleb wodą i posyp makiem.
Usuńposypywałem, tylko bez smarowania wodą i cały mak zawsze był uprażony ale nie na chlebie tylko na blaszce :)
UsuńTo jeszcze wodą posmaruj i będzie super :) Część maku oczywiście odpadnie, ale spora część zostanie na chlebie.
UsuńChleb pierwsza klasa, pyszny, piekłam z mąki tortowej bo taką akurat miałam, polecam.
OdpowiedzUsuńSlabo przeszukiwales internet. Przeciez, ten przepis od dawna przewija sie na innych kulinarnych blogach. Faktycznie jest swietny, pyszny i latwy wykonaniu, ale nie jest to zadna nowosc ;)
OdpowiedzUsuńJak dla mnie nowość, nigdzie nic podobnego znaleźć nie mogłem. Może faktycznie słabo szukałem.
UsuńFakt, ten chleb jest tez u mnie na blogu i fb juz od grudnia chyba, wiec czas zmienic wyszukiwarke ;). Moj moze lezakowac na surowo przez noc, przez co jest smaczniejszy i przypomina dobry chlebek z pieca babci. wkuchnibezgranic.blogspot.com.tr/2014/08/chleb-domowy-polski.html?m=1
OdpowiedzUsuńA maka typu 650 to maka tzw chlebowa ;)
No właśnie mój jest nieco inny, bo bez leżakowania. A mąka pszenna typ 650 to nie jest chlebowa. Pszenna chlebowa to typ 750.
UsuńFakt, moj blad, to 750 jest chlebowa, nie wiem dlaczego zasugerowalam sie ta chlebowa 650 dostepna w UK. Sporo ostatnio dziewczyny o makach pisaly i stad moje 650. Jesli chodzi o lezakowanie to jak masz czas lezakuje a jak na ,,szybko,, to nie koniecznie. Ten lezakujacy jest troche bardziej puszysty.
OdpowiedzUsuńDOKŁADNIE typ maki 750 to chlebowa maka stosowana od lat w piekarniach :)
OdpowiedzUsuńNa jakiej funkcji pieczemy chleb?? Grzałka góra, dół; na termoobiegu czy na funkcji specjalnej do chleba i pizzy?
OdpowiedzUsuńJa zawsze piekę na grzałkach gra-dół.
Usuń