Print Friendly and PDF

Kotlety ziemniaczane


Kilka miesięcy temu na mojego blogowego maila napisał Maciej. Podesłał mi przepis na kotlety ziemniaczane. Czas jakiś minął i wreszcie te kotlety zrobiłem. I okazały się naprawdę smaczne. Takie proste domowe danie, jak chcemy szybko coś zrobić, a niewiele akurat przypadkiem w domu rzeczy mamy.
Maciej pisze, że jego mama pochodzi w Wilna i stamtąd właśnie ten przepis przywiozła. Ja ten przepis nieco dostosowałem do swoich potrzeb i wymagań.

A rzecz jest naprawdę prosta:
ok. 600 g ziemniaków
ok. 350 g maki
1 duże jajko
olej do smażenia
sól (do posolenia wody, w której będziemy gotować ziemniaki)
pieprz
dużo natki pietruszki (w oryginalnym przepisie Macieja tego nie było)

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, odlewamy i porządnie odparowujemy. Tak żeby możliwie najmniej wody w nich było. Rozgniatamy/mielimy na papkę i zostawiamy do ostygnięcia. Dodajemy jajko, trochę pieprzu do smaku, drobno posiekaną natkę pietruszki i zagniatamy na jednolitą masę. Masa powinna być na tyle ścisła żeby dało się z niej formować kotlety. Jak jest za luźna to dosypujemy nieco mąki. I formujemy kotleciki. Takie na jakieś 1-1,5 cm grubości. Ostrym nożem na każdym kotlecie z obu stron nacinamy kratkę i smażymy na oleju aż będą rumiane.
Dobrze jest podawać je z jakimś sosem. Ja z Madzią mieliśmy jakiś zamrożony sos grzybowy z jakiegoś obiadu. Nadał się idealnie. Do tego tak na szybko Madzia zrobiła jakąś suróweczkę. Pychota!

Na samym początku Magda w ogóle nie chciała jeść tych kotletów. Tak w myśl zasady: nie znam więc nie lubię. Ale jak spróbowała to potem zjadła więcej ode mnie :)



---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

  1. Znam te kotlety, są pyszne.Zawsze robię je z duszonymi pieczarkami. Są wtedy, gdy mi się za dużo ugotuje kartofli i potem zostają.
    Miłego, ;)
    P.S.
    Gdy nie mam ani sosu ani pieczarek to podaję je posmarowane musztardą dijon.

    OdpowiedzUsuń
  2. :):):) Przetestuję z musztardą

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe i interesujące przepisy są na blogu. Naprawdę warto zaglądać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że ci się podoba, zapraszam częściej :)

      Usuń
  4. Trzeba spróbować.


    OdpowiedzUsuń
  5. jak dzieci były małe kotlety te robiłam dość często, dodatkowo obtaczałam w bułce tartej bezglutenowej, więc ładnie były zarumienione i lepiej się trzymały.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty