Domowy jogurt z jogurtownicy
Przy tym jogurcie jest więcej pracy niż przy tym z wcześniejszego przepisu (domowy jogurt z multicookera), ale my bardziej go lubimy. Jego konsystencja jest gładka i aksamitna. No i robimy go w małych pojemniczkach, które możemy bez problemu zabrać do pracy i szkoły.
Jak zdrowy jest jogurt nie trzeba chyba nikomu mówić, dlatego my zachęcamy do domowej produkcji. Robi się co prawda długo, ale robi się samo. Naszej pracy jest ledwie chwila na samym początku. A potem możemy się cieszyć pysznym i zdrowym smakiem.
A jeśli ktoś lubi jogurty smakowe to nic nie stoi na przeszkodzie żeby po zrobieniu dodać do słoiczka odrobinę owoców czy dżemu owocowego. Albo troszkę pasty waniliowej.
Co ciekawe, bez problemu można zrobić jogurt z ogólnodostępnego mleka UHT. Dzięki temu, że to mleko jest wyjałowione ze wszystkiego bardzo fajnie i szybko namnażają się tam pożądane kultury bakteryjne.
Potrzebujemy:
1 litr mleka 3,2%
bakterie starterowe do jogurtu np. YO 122
jogurtownica
Bakterie starterowe bez problemu można kupić w sklepach serowarskich w internecie.
Mleko podgrzewamy do temperatury 40-46 stopni. Dodajemy bakterie starterowe zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu. U nas jest to 0,1 g na 1 litr mleka. Dokładnie mieszamy, przelewamy do słoiczków i zakręcamy. Słoiczki wkładamy do jogurtownicy i włączamy do prądu na 12 godzin. Po tym czasie schładzamy i przechowujemy w lodówce. Prawda, że proste?
Smacznego!
Witam. Też mam taką jogurtownicę. Tylko ja nie kupuję bakterii. kupuję jeden mały jogurt o dobrym składzie, rozdzielam do pojemniczków, zalewam zimnym mlekiem, mieszam i do jogurtownicy. Potem zostawiam jeden pojemniczek na dalsze rozmnożenie itd. A ja mój jogurt robię zawsze 7 godzin, muszę spróbować jaka różnica będzie po 12.
OdpowiedzUsuńDzięki za super stronę, jak kupiłam maszynę do chleba to znalazłam tu najwięcej i najlepsze przepisy. Pozdrawiam. Joanna
Cieszymy się i zapraszamy do nas częściej :)
UsuńOczywiście można zamiast bakterii zaszczepić odrobiną jogurtu. To o wiele prostszy sposób. Ale my lubimy robić wszystko sami, tak żeby jak najmniej półproduktów używać. Czasami tak jest dłużej i trudniej, ale w końcu to nasza pasja :)
Im dłużej robisz jogurt tym jest gęstszy. Więc to zależy jaki lubisz. My raczej właśnie taki gęsty wolimy więc nastawiamy na 10-12 godzin.
A co to jest jogurtownica? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJogurtownica to maszyna do robienia jogurtu :) To proste urządzenie składające się w zasadzie tylko z grzałki. Przy robieniu jogurtu chodzi po prostu o to, że przez kilka/kilkanaście godzin musi myć utrzymywana stała temperatura.
UsuńPychota ;)
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńA moja jogurtownica stoi już czwarty rok nawet nie rozpakowana, teraz to się jednak zmieni :)
OdpowiedzUsuńWarto robić samemu w domu takie rzeczy ;)
UsuńW jaki sposób odmierzyć 0,1 g ?
OdpowiedzUsuńNa bardzo precyzyjnej wadze. Można takie bez problemu kupić np. na Allegro.
UsuńZanim zainwestujesz w "precyzyjna" wagę (której być może już nigdy więcej nie użyjesz)odważ 1g na zwykłej wadze i podziel na 10.Jeśli zamiast 0,1g dodasz 0,12 czy 0,13gnie ma większego znaczenia.Pozdrawiam.
UsuńA to akurat też prawda, nie każdy faktycznie takiej wagi potrzebuje.
Usuń